TOP 5 Promocje
1. Betrally0.00
2. LSBet0.00
3. 1xbet0.00
4. Betmotion0.00
5. LSBet0.00
TOP 5 Freebety
1. BetClic9.60
2. Unibet9.50
3. Expekt8.00
4. Sekabet0.00
5. 21bet0.00
TOP bukmacherzy
1. Unibet7.67
2. Betclic7.00
3. Expekt6.50
4. Jetbull5.67
5. Bet-at-home0.00
6. Lsbet0.00
Wyszukaj promocje
 
 
 
 
 
 
Użytkowników: 8, zalogowanych: 0

Ukash

Gdzie obecnie grasz?

Głosów : 62

Ładowanie...
Shoutbox
Zaloguj się, aby wysyłać wiadomości
Aktualności - Szczegóły piłkarskiej afery korupcyjnej
2013-02-07 23:22Szczegóły piłkarskiej afery korupcyjnej

Ustawiane mecze

Dyrektor Europolu, Rob Wainwright, poinformował w poniedziałek o wykryciu nieprawidłowości w przypadku blisko siedmiuset meczów, z których 380 rozegranych zostało w Europie, a 300 w innych regionach świata.

 

Friedhelm Althans, jeden z wiodących śledczych zaangażowanych w sprawę, twierdzi, że spora część przedstawionego mediom materiału powinna zostać zaprezentowana z większą starannością. Przede wszystkim zabrakło jasnego rozróżnienia pomiędzy "starymi" przypadkami z Europy - wspomnianymi 380, które odpowiednim organom znane były na długo wcześniej i w sprawie których były lub są prowadzone działania - i "nowymi" 300 przypadkami z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Te ostatnie są, jak określił to Althans, "produktem ubocznym" wszczętego wcześniej dochodzenia.

 

- W poniedziałek przekaz nie był klarowny - twierdzi Althans, pełniący też obowiązki rzecznika międzynarodowego zespołu Joint Investigation Team (JIT) zajmującego się sprawą.

 

- Te 380 przypadków z Europy to stare sprawy. Są one wszystkim dobrze znane i zajmują się nimi władze w Niemczech, Finlandii, Słowenii, Austrii i na Węgrzech - wyjaśnił.

 

Dodał też dla jasności, że wspomniane na konferencji kwoty - 16 mln euro w zawartych zakładach, 8 mln euro zysków i 2 mln łapówek - odnosiły się wyłącznie do spraw związanych z Niemcami.

 

Najważniejszy nowy przekaz, który nie został odpowiednio wyeksponowany, wiąże się z 300 przypadkami z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. - W odniesieniu do minimum 150 z nich mamy tak zwane "pierwsze dowody", co oznacza, że wyniki śledztwa pokazują więcej, niż podejrzenie. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy ustalimy dokładnie, ile więcej ze wszystkich 300 wpada w tę kategorię - wyjaśnił Althans, dodając, że około 90 procent z tych przypadków to spotkania reprezentacji różnych krajów.

 

Innymi słowy aż 270 podejrzanych meczów to mecze międzypaństwowe! Zostały one głównie rozegrane w roku 2009, 2010 i 2011. Według śledczego w spotkaniach tych wzięło udział "około 50 różnych reprezentacji narodowych", co dla przeciętnego kibica musi wyglądać na alarmująco dużą liczbę.

 

- Dotyczy to około 50 reprezentacji, ale same drużyny i ich piłkarze wcale nie musieli być uwikłani. Mecze mogły być ustawiane wyłącznie przy wykorzystaniu sędziów czy działaczy - uspokoił nieco Althans.

 

Każdy z 300 "nowych" przypadków związany jest z działalnością singapurskiego kartelu, którego najbardziej aktywnym przedstawicielem jest niejaki Tan Seet Eng, znany też jako Dan Tan.

 

Łapówki dochodziły do 100 tys. Euro za mecz - dodaje Althans.

 

Największą wypłatę dla jednej osoby zanotowano w Austrii - 150 tysięcy Euro.

 

------------------------------------------------------------------------

 

Przypomnijmy, że Europejski Urząd Policji Europol opublikował w poniedziałek w Hadze raport, z którego wynika, że w ostatnich latach ustawionych na kontynencie mogło być ponad 380 meczów piłkarskich, w tym w eliminacjach mistrzostw świata i Europy oraz dwa w Lidze Mistrzów, a także ligach europejskich.

 

Jeśli chodzi o Ligę Mistrzów, to szef Europolu przyznał, że wątpliwości budzą dwa spotkania. Jedno z nich miało zostać rozegrane w Anglii w ostatnich trzech-czterech latach.

 

Według duńskiej gazety „Ekstra Bladet” jedno ze spotkań, które jest pod lupą, to pojedynek FC Liverpool – Debreczyn z 2009 roku. Wówczas to bramkarz gości, Czarnogórzec - Vukasin Poleksic, miał być rzekomo dogadany z szajką graczy z Bliskiego Wschodu, aby sprawił, żeby jego drużyna straciła 2 gole na Anfield (choć pojawiły się również źródła mówiące o minimum trzech bramkach).

To się jednak nie udało i Liverpool wygrał 1-0 po golu Dirka Kuyta. Sam Poleksic został bardzo wysoko oceniony przez angielską prasę, choć niektórzy zarzucili mu iż „wypluwał” piłki przed siebie, między innymi tak padła jedyna bramka w tym meczu.

Później Poleksic został oskarżony o sprzedanie meczu z Fiorentiną, który Debreczyn przegrał 4-3. Bramkarz został zawieszony w 2010 roku przez UEFA na 2 lata.

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

Według Europolu zidentyfikowano 425 osób uwikłanych w proceder ustawiania meczów - piłkarzy, sędziów i działaczy.

 

Skoordynowano wiele dochodzeń policyjnych w całej Europie. Przeanalizowano 13 tys. maili i innych materiałów mogących mieć związek z przestępczą działalnością dotyczącą ustawiania meczów. Wiele dochodzeń już zakończono, m.in. w Niemczech, gdzie 14 osób zostało skazanych na kary więzienia (łącznie na 39 lat).

 

Według danych uzyskanych przez włoskiego korespondenta CNN i współpracownika "La Gazzetta dello Sport" - Tancrediego Palmieriego, najwięcej spotkań w Europie ustawiono w Turcji, Niemczech (niższe ligi) i Szwajcarii. Nieznana jest liczba meczów ustawionych w eliminacjach mistrzostw świata.Państwo

 Liczba ustawionych meczów1. Turcja

 792. Niemcy

 703. Szwajcaria

 414. Finlandia 

 325. Węgry

 206. Belgia

 197. Chorwacja

 188. Austria

 169. Bośnia i Hercegowina

 710. Słowenia

 7

 

Palmieri, który informacje miał uzyskać od źródła w Europolu, podaje też szczegóły dotyczące spotkań ustawionych poza rozgrywkami ligowymi.

 

Inne rodzaje rozgrywek (obok liczba ustawionych spotkań):

1. Eliminacje Ligi Europy - 14

2. Eliminacje Ligi Mistrzów - 2

3. Eliminacje reprezentacji U-21 - 2

4. Liga Europy - 1

 

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski, zapewnia że nie było sygnałów, by to dotyczyło polskich drużyn.

 

Bardzo lakoniczne oświadczenie w sprawie całej afery wydały władze UEFA. Organy dyscyplinarne federacji zaczną działać dopiero, gdy zostaną im przekazane szczegółowe informacje. Te mają wkrótce trafić do Michela Platiniego. Wspomniano także o polityce "zero tolerancji dla korupcji".

 

Warto  przypomnieć, że w ostatnich dniach "France Football" napisał, że także wybór Kataru na gospodarza MŚ mógł mieć podłoże korupcyjne...

 

Źródło: Europol/Onet


 
Komentowanie jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Komentarze:
Brak komentarzy
Warte uwagi